Güncel Konular
Ana Sayfa » Genel » Yasal Kürtaj Nedir?
Kürtaj
Kürtaj

Yasal Kürtaj Nedir?

Yasal Kürtaj İmkanları Nedir?

Ülkemizde yasal kürtaj hakkında sınırlamalar iki farklı kanun ile yürürlüktedir ve geçerliliğini korumaktadır. Bunlardan ilki Türk Ceza Kanunudur. İkinci ise 1983 yılında yasa olarak kabul edilmiş Nüfus Planlaması Hakkında Kanun olarak lanse edilmektedir. Bu iki yasaya göre yasal kürtaj süresi 10 haftadır. Yani 10 haftaya kadar hamile olan kadınların kürtaj yaptırma imkanı ve hakkı bulunmaktadır.

Günümüzde gebe kalmış kadınların önünde iki ihtimal vardır. Epey hassas olan bu ikilemde çoğunlukla doğurma yoluna gidilirken kimi özel ve maddi nedenlerden dolayı da kürtaj tercihine gidilmektedir. Modern tıbbın iyiden iyi gelişmesi ile birlikte birçok sağlık kuruluşunda ve klinikte steril ortamlarda kürtaj işlemi gerçekleşmektedir. Öncelikle muayene olduktan sonra kürtaj fiyatları ve getirileri hakkında kadınlar bilgilendirilir. Sıklıkla uygulanan kürtaj türü vakumlu kürtaj yoludur. Son derece modern ve pratik bir yöntemdir.

Yasal kürtaj konusunda bir diğer ayrıntı ise bebeklerin sakat doğması ihtimalinde cereyan eden özel süredir. Eğer doğacak olan bebeğin tıbbi olarak sakat doğma ihtimali yüksekse 10 haftalık yasal süre 24 haftaya kadar çıkarabilmektedir. Yine kimi durumlarda bebeklerde kalp atışı tüm incelemelere rağmen görünmüyorsa 24 haftaya kadar yasal kürtaj yaptırılabilir.

Yasal Kürtaj Fiyatları Nedir?

Hanımlar kürtaj yaptırmaya kimsenin baskısı olmadan, kendi hür iradeleriyle karar verdikten sonra fiyatlar ve diğer konular hakkında yasal kürtaj doktorları ile görülmelidir. Dr. Onur Parlak ile birlikte ilk muayene ve görülmeden sonra kürtaj fiyatları ve ayrıntıları hakkında bilgilendirme gerçekleşir. Hanımların dikkat etmesi gereken temel nokta henüz muayene yapılmadan ve görüşme sağlanmadan önce verilen fiyatların tıp etiği açıdan uygun olmamasıdır. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiklerinde muayene talebinde bulunabilirler ya da temel hakları olarak başka doktor seçme fırsatlarını kullanabilirler.

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

idrar kaçırma sebepleri nelerdir

İdrar Kaçırma Sebepleri Nelerdir?

İdrar kaçırma adı verilen durum kişinin idrarının geldiğinin farkında olmaması, idrarı geldiği anda tutamaması ya …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir