Güncel Konular
Ana Sayfa » Kadın Hastalıkları » Rahim Ağzı Yarası Nedir?
Rahim ağzı Yarası

Rahim Ağzı Yarası Nedir?

Rahim ağzı yarası   genelde  hastalar  arasında sık kullanılan bir terimdir. Bu terim aslında rahim ağzının normalden farklı görüntüde olduğunu ifade eder. Rahim ağzında  görüntülere sebep olabilecek patolojilerden en sık görüleni servikal eversiyon denilen durumdur… Bunun dışında servikal  erozyon, servisit   veya   servikal preinvaziv lezyonlar, (CIN v.b)  da “bu duruma sebep olabilirler.

erozyon_servisit
Rahim Ağzı Yarası

Servikal Eversiyon

Normal de rahim ağzı iç tarafını kaplayan  hücre tabakasının çeşitli nedenlerle dışarıya doğru ilerlemesiyle  kırmızı alan daha dışarıya kaymış olur ve çıplak gözle  görülebilecek şekilde  rahim ağzının dış yüzeyini kaplar. Bu duruma servikal erozyon ( ektropiyon )denir. Aslında burada herhangi bir  patolojik durum yoktur sadece normalde de bulunan iki yüzey arasındaki sınır yer değiştirmiştir. Bu kanser veya kanser öncüsü bir duruma sebebiyet vermez,,

Servikal eversiyon çoğu kadında bir şikayete neden olmaz ve muayenede tesadüfen görülür… Bazı kadınlarda şeffaf, sulu bir akıntıya neden olabilir fakat enfeksiyon varsa yeşil ve kötü kokulu akıntı da olabilir. Ayrıca ektropiyon bölgesi hassas bir doku olduğu için ilişki sonrası ufak lekelenme tarzında kanamalar ve adet aralarında hafif lekelenmeler de olabilir.

Peki bu durum neden ortaya çıkar;

– Gebelikte ve genç kızlarda( normal bir bulgu olarak izlenebilir)

– Doğum kontrol hapı kullananlarda,prezervatifin veya tamponun travmatize edici etkisine bağlı olarakta  oluşabilir

– Spermisit veya kayganlaştırıcı kremler ve  vajinal enfeksiyonlar bu duruma neden olabilir

Servikal Erozyon

Servikal erozyon da rahim ağzında yara şeklinde izlenen  bir durumdur..  Erozyon tanımında  başka nedenlerle rahim ağzında oluşan ve çoğunlukla ektropiyondan farklı görünen bir görüntü kastedilir ve takibi tedavisi gerekir.

Sonuç olarak erozyonda da rahim ağzı öncelikle smear testi ve gerekli ise kolposkopi ve biyopsi ile değerlendirilmelidir.

Bu testlerin sonucu normal olan hastalarda lezyona yakma(koterizasyon) – dondurma(kriyoterapi) gibi tedaviler uygulanabilir.

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir