Güncel Konular
Ana Sayfa » Genel » Lazerle Vajinal Daraltma Tedavisi (İntimalase)
Lazerle Vajinal Daraltma Tedavisi

Lazerle Vajinal Daraltma Tedavisi (İntimalase)

Çok doğum yapmış olmak, yaşlanma ve menopoz, aşırı kilo alımı, sigara içimi, hormonal bozukluklar ve genetik faktörler nedeniyle vajinal doku ve çevresindeki kaslar  eski gücünü giderek kaybeder ve genişler dolayısıyla  dinamiğini ve fonksiyonunu kaybedebilir.

Vajinayı oluşturan kasların görevi, vajinanın elastikiyetini sağlamaktır. Bu elastik yapı vajinanın doğum ve cinsel ilişki sırasında gerektiği kadar esneyebilmesi için önemlidir. Hamilelik ve doğum sonrasında ya da kilo, yaş, menopoz, sigara kullanımı gibi nedenlerle vajinayı oluşturan kaslar elastikiyetini kaybedebilir. Vajina kaslarının gücünü ve kontrolünü kaybetmesiyle  beraber vajina kanal da  genişleme olur. Bazı durumlarda aynı faktörler kadının gülerken, hapşırırken veya öksürürken   idrar kaçırmasına da neden olur bu da sosyal yaşamda hasta açısından büyük zorluklara neden olabilmektedir.

Cinsel ilişki sırasında duyulan haz büyük ölçüde kadın cinsel organının anatomisine bağlıdır. Vajina kaslarının elastikiyetini kaybetmesi sonucunda vajina kanalının genişlemesiyle kadının anatomisi değişime uğrar ve cinsel ilişki sırasında duyulan haz azalabildiği gibi ,pek çok kadın vajinadaki elastikiyet kaybı neticesinde vajinadan ilişki sırasında ses gelmesi problemi de yaşayabilmekte ve bu durumdan rahatsızlık duymaktadır. Zamanla bu durum kadında özgüven kaybına ve ilişkide sorunlara yol açabilmektedir.

vajina daraltma

            Bu nedenlerden dolayı  bir çok kadında ilişki sırasında gevşeklik ve tatmin olamama duygusu hem kendinde hem de partneri tarafından da hissedilebilir. Hatta bazı bayanlar da   vajina kaslarında gevşeklik, vajina kanalında genişleme, şekil bozuklukları hatta idrar kaçırma gibi sorunlara yol açabilir. Tüm bunların sonucunda ise kadın cinsel ilişkide yetersizlik duygusu bunun yanında  estetik kaygılar  ve özgüven problemi yaşayabilir

Lazerle Vajinal Daraltma Tedavisi Ne Kadar Sürer?

            Tüm bu olumsuz durumları yaşayan  çiftler, jinekolojik lazerle vajinal daraltma tedavisi  ile tekrar eski cinsel hayatlarına  dönebilmektedirler. Kliniğimizde uyguladığımız yeni nesil Er:YAG lazer teknolojisi sayesinde ameliyat, genel anestezi, kesi ve dikiş gerektirmeden,  kısa bir sürede vajina kanalını sıkılaştırabiliyoruz.

            İşlem günübirlik  uygulanan, hastanede yatış gerektirmeyen, genel anestezi ihtiyacı olmayan bir prosedür olup,  20-30  dakika gibi kısa bir sürede uygulanabiliyor ve hasta hemen günlük rutin yaşamına devam edebiliyor. Uygulama esnasında yada sonrasında acı yaşanmıyor ve bazen lokal anestezik kremlere ihtiyaç olabiliyor ve  komplikasyon oluşma riski yok. Hasta memnuniyeti yüksek bir işlem olup , vajinal genişleme yanında idrar kaçırma şikayeti henüz ileri safhada olmayan hastalarımızda da belirgin iyileşme oluyor. İşlem 3-4 hafta arayla 2 veya 3  seans olarak uygulanıyor.

(Lazerle vajinal daraltma videosunu izlemek için tıklayın)

Peki Er-YAG  lazer teknolojisinin etki mekanizması nedir?

Lazer ışınlarının dokularda oluşturduğu foto-termal etki ile yeni kolajen üretimini tetikliyor. Bu etki ile uygulama bölgesinde hem mevcut kolajen dokusu hızla yenileniyor hem yeni kolajen lifleri oluşuyor (collagen neogenesis and remodeling). Sonuçta vajinal kanalda daralma ve yenilenme oluyor. Gerek görülürse kısa süreli bir anestezi ile gerçekleştirilebilen küçük bir operasyonla iç ve dış dudaklardaki şekil bozuklukları da düzeltilebiliyor. (Lazerle Labioplasti ameliyatı) Ayrıca Er-yag lazer teknolojisi ile Lazerle idrar kaçırma tedavisi ve vajinal kuruluk da çok etkili bir şekilde tedavi edilebiliyor. Bunun yanında rahim ağzı yaraları (cervikal dysplasia), genital siğiller (condylomalar), cerrahi iz bırakmış (sezaryen skarı vs..)yaralar gibi durumlar tedavi edilebilmekte olup  genital bölgenin rengini açma (whitening) işlemi  de yapılabilmektedir.

Lazerle vajina yenileme ve daraltma sistemi (IntimaLase) şu  sebeplerle tercih ediliyor:

– Ameliyat, genel anestezi, kesi ve dikiş gerektirmiyor (non-invasive)
– Uygulama esnasında veya sonrasında acı duyulmuyor olması
– Günübirlik bir prosedür olması
– Yüksek başarı oranları olması
– Hasta memnuniyeti sağlayan etkili bir çözüm olması
– Komplikasyon riski ve yan etkisi olmayan güvenilir bir sistem
– işlem süresinin  kısa sürüyor olması(20-30 dk)

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

vajina

Vajina Daraltma Ve Vajina Estetiği

 VAJİNANIN GENİŞLEMESİNİN SEBEBİ NEDİR?   Kadının cinsel organı olan vajinanın genişleme sebepleri vardır. Aslında cinsel …