Güncel Konular
Ana Sayfa » Kızlık Zarı Dikimi » Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)
idrar kaçırma tedavisi

Kızlık Zarı Dikimi (Himenoplasti)

ÖNEMLİ !
Değerli Hastamız, Öncelikle BURADAKİ yazıyı okuyun!!

KIZLIK ZARI NEDİR?? – KIZLIK ZARI DİKİMİ İSTANBUL

Kızlık zarı veya diğer adıyla hymen kadınlarda dış cinsel organın girişini kaplayan 2-3 cm kadar  içeride, 2-3 mm inceliğinde  bir doku  kıvrımıdir. .Çeşitli şekiller alabilen bu doku genellikle vajina girişinde ve hilal şeklindedir ve de ince kılcal damarlarla çevrilidir. Anatomik olarak bilinen bir fonksiyonu yoktur. Bu doku ilk cinsel ilişki sırasında anatomik yapıya göre esneyip genişler ve  laserasyona  uğrayarak  kanar.

kızlık zarı nedir
Kızlık Zarı Dikimi

KIZLIK ZARI TİPLERİ

Anüler Hymen  (Yuvarlak halka),  Kresentrik Hymen (Yarımay), Septalı Himen (Ara bölmeli), Kribriform himen (Çok delikli, kalburumsu), İmperfore himen (Deliksiz): Mikroperfore himen (Küçük delikli) gibi  bir çok çeşitleri vardır…

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

kızlık zarı nasıl yapılır
Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır

Hymen dikilme veya onarılması  işlemine”himenoplasti”denir.. Son derece ince yapısı olan kızlık zarına atılan dikişler o bölgede bulunan çok sayıda mikroorganizma  tarafından enfekte edilir ve dikişler tutmaz. Zar tekrar orijinal haline gelmese de vaginal duvardan  alınan parçalar gibi değişik cerrahi yöntemler  kullanılarak ilişki sırasında kanayabilecek yeni bir doku oluşturulması mümkündür.

Kızlık  zarı onarımı iki şekilde olmaktadır…Bu yöntemleri; geçici kızlık zarı dikimi ve kalıcı kızlık zarı dikimi’ olarak 2 sınıfta toplayabiliriz. Kalıcı kızlık zarı dikimi aslında flep yöntemi kızlık zarı dikimi ile aynı işlemdir.

1.) Birincisi  evlenmeden   veya  muhtemel     ilişkiden 2-3 gün önce  dikiş atılarak yapılan daraltmadır. Geçici kızlık zarı dikimi evliliğin ilk gecesinden kısa bir süre önce yapılması gerekmektedir.. Geçici kızlık zarı dikimi  lokal anestezi ile sadece o bölgeyi  uyuşturarak yapılabilmektedir. İşlem kısa sürdüğünden tolere edilmesi daha  kolaydır. Ancak genital bölge işlemlerinin hassasiyeti göz önüne alınırsa; kişinin isteğine bağlı hafif uyutularak genel anestezi ile de yapılabilmesi mümkündür….

2.) İkinci yöntem  ise  ”flep’ ‘tekniği ile yapılan  vaginadan  doku alınarak yama şeklinde yapılan tekniktir ki bu operasyonun süresi daha uzundur. .Flep tekniği evlenmeden yıllar önce de yapılabilir. Her iki teknik de hastanın isteğine   göre lokal  veya    genel anestezi ile yapılır.

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİN AŞAMALARI NELERDİR?

İşlem jinekolojik masada jinekolojik pozisyonda steril şarlarda yapılır. Kızlık zarı dikimi sırasında ortamın ve aletlerin steril olması daha sonra enfeksiyon olmaması açısından  oldukça önemlidir Tecrübeli ellerde yapıldığı taktirde bu sorunlar hemen  hemen  hiç yaşanmaz. İşlemden sonra ağrı olmaması için işlem genel anestezi altında yapılsa bile mutlaka lokal olarak da uyuşturmak gerekir. İşlem sırasında enfeksiyonu önlemek için ayrıca   antibiyotik ve  ağrı kesici de uygulanmalıdır. İşlem bittikten sonra antiseptik solüsyonlar ile temizlenir ve steril olarak işlem  sonlandırlır.

Kızlık zarı dikimi yaklaşık yarım saat süren bir işlemdir. İşlemden sonra hasta uyandırılır ve yarım saat kadar dinlendirilir. Daha sonra oral antibiyotik ve ağrı kesici reçetesi verilerek ve iç çamaşırını sık  sık değiştirmesi öğütlenerek taburcu edilir. Himenoplasti işlemi yapılan hasta bir saat sonra normal işine geri dönebilir.

KIZLIK ZARI DİKİMİ İŞLEMİ SONRASI NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Kızlık zarı tamiri sonrasında dikkat edilmesi gerekenler ağır spor yapılmaması, ani bacak hareketlerinden kaçınılması gerekmektedir. Kizlik zar dikimi geçici olarak yapıldığında ilk cinsel ilişkide kanama olmaması gibi bir durum söz konusu olmaz. ..Zar dikimi oldukça hassas bir konu olduğundan hekim seçimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kalıcı kızlık zarı dikimi yöntemi yani flep yöntemi kızlık zarı dikimi; lokal anestezi ile bölgesel uyuşturularak yapılabileceği gibi genelde hafif uyutularak yapılan genel anestezi tercih edilmektedir. ..Kalıcı kızlık zarı nasıl dikilir sorusunun cevabı ise flep yöntemi ile dokunun yeniden yapılandırılması ile açıklanır. Hymenoplasti flep yöntemi ile kızlık zarı yapısının yeniden kazandırılması olarak ifade edilmektedir. İşlem 20 dakika ile yarım saat arasında   sürmektedir. Flep yöntemi kızlık zarı dikimi sonrasında komplikasyon oranı çok düşüktür. Kızlık zarı dikiminden yaklaşık  1 saat sonra klinikten  ayrılabilirsiniz.

kızlık dikimi anadolu yakası
Anadolu Yakası Kızlık Zarı Dikimi

Eğer flep yöntemi ile kızlık zarı dikimi gerçekleştirildi ise evlenmeden bir hafta önce mutlaka doktoruna kontrole gitmesi gerekir….Dikilen kızlık zarını sadece kadın doğum uzmanları veya  adli tıp uzmanları  anlayabilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası ameliyat yeri ağrısı genelde kişiyi rahatsız etmez. Zar dikimi işleminden sonra   pomadların  kullanılması ve verilen  antibiotiğin devam edilmesi çok önemlidir. Vajinal bölge yarı kirli cerrahi alan olarak bilinmekte bu da enfeksiyona zemin hazırlamaktadır…  Flep yöntemi ile kızlık zarı dikiminin başarısını azaltan yani  operasyon alanını  etkileyen en önemli faktör enfeksiyon gelişmesi durumudur… Kızlık zarı dikimi yapıldığı gün dinlenilmesi özellikle anestezi almış hastalarımıza önermekteyiz… Ertesi gün iş ya da normal hayata dönülebilmektedir… Ayakta duş alınmasında bir sakınca olmamakla beraber 1 hafta havuza girilmemesi cerrahi bölgeyi enfeksiyondan koruyacaktır. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrası çekilen flep kızlık zarı yapısını kısa bir süre sonra oluşturmaktadır. ..Flep yöntemi kızlık zarı dikimi yapıldıktan uzun yıllar sonra dahi ilk cinsel ilişkide kanama oluşmaktadır. Kızlık zarı dikimi oldukça hassas bir konudur. Geçici kızlık zarı ve kalıcı kızlık zarı dikiminde ki amaç cinsel birleşme olduğunda kanama olmasıdır. Her iki yöntemde bu amaçla uygulanmaktadır…….İstanbul Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı, jinekolog olarak  kızlık zarı dikimi konusunda bilgilendirme yapılır. (KIZLIK ZARI DİKİMİ İSTANBUL ANADOLU YAKASI,GEÇİCİ VE KALICI KIZLIK ZARI DİKİMİ )

 

Gelen Aramalar:

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

Lazerle Kızlık Zarı Dikimi Sadece 20 Dakika Sürüyor

Teknolojinin ilerlemesiyle artık tıp alanında da lazer kullanımı oldukça yaygınlaşmaya ve faydalı olmaya başlamıştır. İşte …

4 Yorum

  1. Merhaba himenoplasti ameliyatinin fiyati ne Kadar ve londrada subeniz varmi. Tesekurler

  2. Merhaba. kalici kizlik zari dikimi amaliyyatin fiyati kac?

  3. Muhteşem bi doktor kizlar hiç korkmayin bnde cok korktm ama hic birsey yokmus gerçekten inanmalisiniz bn sizlere tavsiye ediyorm

  4. Tsk onur bey gülmeyi unutmuşum sürekli bu konuyu dusunuyordum ama hiç korktuğum gibi olmadı çok mutluyum kızlar sizde korkmayın muhteşem bi doktor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir