Güncel Konular
Ana Sayfa » Genel » Kadınlarda Lazerle Genital Siğil Tedavisi

Kadınlarda Lazerle Genital Siğil Tedavisi

GENİTAL SİĞİLE YAKLAŞIM

(Human Papilloma Virüs; Anogenital siğil ; Kondilom ; Condyloma acuminata;)

Genital siğil dediğimiz enfeksiyon, cinsel yolla bulaşan, genital bölgede çıkan,viral, bulaşıcı enfeksiyon hastalığıdır. En sık olarak kadınlar da vajina, serviks, vulva, anüs erkeklerde penis, testis, anüs, kalça, da nadiren ağız ve boğaz da görülür.

Genital siğiller cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en sık görülenidir. Yassı ya da kabarık olabilir veya karnıbahar şeklinde birden fazla olabilir. Sebebi Human Papilloma Virüs denilen bir virüs tür (HPV). HPV nin 80 den fazla çeşidi vardır. Ciltte, elde siğil yapan virüs cinsi ile genital bölgede siğil yapan virüs cinsi farklıdır. Eldeki genital bölgeye, genital bölgedeki ele bulaşmaz. Genital siğiller cinsel yolla bulaşır, kolay bulaşır, siğiller bulaşmayı takiben birkaç hafta ila birkaç ay sonra ortaya çıkar. HPV taşıyan kişi ile temas eden 3 kişinin 2 sinde hastalık ortaya çıkar.

Genital siğiller için risk grupları kimlerdir?

Genital siğil en sık:

 • 15- 30 yaş arası kişilerde, birden çok cinsel partneri olanlarda,
 • Birden fazla kadınla beraber olan erkeklerin eşlerinde,
 • Prezervatif (kondom) kullanmayan kişilerde,
 • Cinsel yaşamın erken yaşta başladığı kişilerde,
 • Hasta kişiler ile cilt temasında bulunanlarda,
 • Daha önce genital siğili olan kişilerde, hamilelerde, sigara içenlerde genital siğil görülme ihtimali daha yüksektir.

Genital siğilin belirtileri nelerdir?

Genital siğiller tek yada birden fazla, bazen de karnı bahar görünümlü cilt kabartıları şeklinde görülür. Başlangıçta çok küçük ve gözle kolay görülmeyecek kadar ufak olabilirler.

Kadınlarda genital siğiller: Vulva, vajina bölgesinde, vajina içerisinde, uterus giriş bölgesi olan serviks etrafında ve anüs de görülür.

Erkeklerde genital siğiller: Penis ucu veya etrafında, testislerde, anüs etrafında görülür.

Genital siğiller nasıl şikayetlere yol açar?

Genital siğiller bulundukları bölgede genellikle şikayete neden olmazlar. Nadiren siğillerin kanaması, kaşınması ,yanma yapması, iltihaplanması şikayete neden olur. Siğiller bulundukları yerde zaman içinde büyür ve sağa sola atlayıp çoğalırlar. Son yıllara kadar siğillerin kozmetik görüntü dışında şikayete neden olmadığı düşünülüyordu ancak geçtiğimiz 10 yıl içinde birçok komplikasyona ve bazı tiplerin kansere neden oldukları tespit edildi. Servikal kanserler kadın kanserleri içinde en sık görülen üçüncü kanser türüdür. Servikal kanserlerin büyük bölümü HPV virüslerine bağlıdır..

Lazerle genital siğil tedavisi:

Genital siğil tedavisinde bir çok  tedavi seçeneği dışında son dönemde Lazerle genital siğil tedavisi popüler olmaya başlamıştır.Bu yöntemle işlem sonrası herhangi bir iz kalmadan condilom tamamen kaybolmakta, estetik açıdan da daha güzel  sonuçlar alınabilmektedir.

Kullandığımız yeni nesil  Lazer cihazı ile genital siğil tedavisi  dışında  idrar kaçırma şikayetlerinin tedavisini yapabilmekte, genital bölgede renk açma – beyazlatma işlemi uygulanabilmekte, himenoplasty(kızlık zarı dikimi ) ve buna ek olarak   rahim ağzı yarası ( servikal erozyon ) gibi jinekolojik problemlerin tedavisini diğer uygulanan tedavilere kıyasla daha yüksek başarı ve yan etkilere oluşmadan başarıyla yapabilmekteyiz.

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

Kadın Doğum Uzmanı

Kadın Doğum Uzmanı

En İyi Kadın Doğum Uzmanı Kısırlık, hamilelik, doğum, menopoz, kadın hastalıkları ve ultrasonografi ile ilgili …

2 Yorum

 1. Merhaba. Ben yurtdisinda yasiyorum ve esimden hpv virus kaptim. Genital bölgem 2 sigille baslayarak suan anüs vuulva vagina girisi ve idrar kismina kadar doldu. Iki ilac tedavisi uygulandi ama faydasi olmadi. Bi türlü laser tedavisi baslatmadilar..piskolojik olarakda bitmis durumdayim cünki durmak bilmiyorum. Türkiyeye gelip laser tedavisi olmayi düsünüyorum! Kesin cözümüdür? Sonradan düzelme süreci nasil geciyor ve ücretiyle olgili bilgiler verebilirseniz cok sevinirim. Tesekürler ve iyi günler saygilarimla

  • DR Onur PARLAK

   Gül Hanım, İsterseniz kliniğimize gelerek misafirimiz olun ve merak ettiğiniz tüm sorularınızı cevaplayalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir