Güncel Konular
Ana Sayfa » İdrar Kaçırma Tedavisi » İdrar Kaçırmada Lazer Tedavisi
idrar kaçırma sebepleri nelerdir

İdrar Kaçırmada Lazer Tedavisi

İdrar kaçırma rahatsızlığı özellikle bayanlarda görülmekle birlikte sosyal hayatı olumsuz bir biçimde etkilemektedir. İdrar kaçırma rahatsızlığının çeşitli yöntemleri bulunmakla birlikte bu yöntemler arasında en etkili olanı ise idrar kaçırma ameliyatı uygulamasıdır. Bu uygulama sonrasında hastaların çoğunda genellikle olumlu yönde gelişmeler gözlenmektedir.

 

İdrar Kaçırma Rahatsızlığının Sebepleri Nelerdir?

Kadınlardaki idrar kaçırma rahatsızlıklarının en önemli sebepleri arasında pelvik kas olarak da bilinen bağ dokusunun zaman içerisinde işlevini yerine getirememesinden kaynaklanmaktadır. Bu duruma sebep olan özellikler arasında ise aşırı kilo, menopoz, ileri yaş ve sigara bağımlılığı gibi etkenler bulunuyor. Dr. Onur Parlak’a göre ise bu sebepler arasında hormonal bozukluklar da bulunmaktadır.

 

Eğer rahatsızlık ileri düzeyde değil ise çeşitli egzersizler ile de düzeltilebilen rahatsızlık ilerlemiş ise mutlaka ameliyat gerektirmektedir. İdrar kaçırma ameliyatı son yıllarda klasik yöntemin dışında ağrısız ve acısız olan lazer uygulama ile de gerçekleştirilmektedir. Lazerle idrar kaçırma tedavisi diğer tedavi yöntemlerine göre oldukça etkili bir yöntem olmakla birlikte sonuç alma bakımından da en hızlı tedavi şeklidir. Lazerle idrar kaçırma tedavisi esnasında zayıflamış olan bağ dokusu uyarılarak yeniden güçlendirilmeye çalışılır. Böylece bu doku tekrar eski işlevini sağlıklı bir biçimde yerine getirebilir.

 

Lazer Tedavisi Kimlere Uygulanır?

İdrar kaçırma rahatsızlığı yaşayan herkes için kullanılabilen lazer uygulaması özellikle rahim sarkması gibi problemlerden dolayı bu sıkıntı ile mücadele edenlere uygulanmaz. Çünkü idrar kaçırmaya sebep olan sıkıntı kaslardan değil rahim sarkmasında kaynaklanmaktadır. Bu da idrar kaçırma tedavisi yöntemlerinden farklı cerrahi müdahalelerin denenmesi gerektiğini ifade eder. Ayrıca ileri düzeyde idrar kaçırma problemi yaşayan kişilerde de lazer tedavisi tercih edilmez.

 

Rahim sarkması gibi mesane sarkması problemi yaşayan kişilerde lazer tedavi uygulanmamalıdır. İdrar kaçırma için uygulanacak olan lazer tedavisi oldukça kısa bir sürede tamamlanmaktadır. Bu tedavi yönteminin getirdiği diğer avantajlardan biri ise vücutta herhangi bir kesik olmayacağı için dikme işlemine de gerek kalmayacaktır. Bu da hastanın kısa sürede günlük hayatına tekrar devam edebilmesini sağlamaktadır. İdrar kaçırma rahatsızlığı basit gibi görünse de pek çok kişinin günlük hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

 

Hakkında DR Onur PARLAK

Bu Makalemizi Okudunuz mu?

İdrar Kaçırma Nedir ? Nasıl Farkedilir?

İdrar Kaçırma Nedir? Nasıl Görülür?   İdrar kaçırma günümüzde yaşamın kalitesini düşüren bir rahatsızlıktır. İdrar …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir